Welcome to Portal Sztuki | sztuka: plastyka, teatr, muzyka

 
Menu
· Strona główna
· Napisz i wyślij artykuł
· Starsze artykuły
· Dzienniki
· FAQ - pomoc
· Kontakt z nami
· Moje konto
· Prywatna wiadomość
· Rekomenduj nas

SzukajZaloguj się
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz zarejestrować się w ciągu kilku minut tutaj. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał dostęp do większości modułów

Kto online
Teraz witrynę przegląda 24 gość(ci) i 1 użytkownik(ów).

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Licznik odwiedzin

9758690
odsłon strony od lipiec 2007

Wybr. losowo kategoria

Proza, poezja, inne
[ Proza, poezja, inne ]

·New Polish Nude Photography
·Death book
·Luki między gwiazdami
·Pisanie o górach, czyli koniec ery heroicznej
·Diabeł irlandzki
·Bunkier Sztuki zaprasza
·Premiera książki Krótka historia Grupy Ładnie
·Czułość i sarkazm Virginii Woolf
·Erotyczne harce artystów

Dzisiejsze artykuły:
Dziś jeszcze nie było artykułu z tego działu.

Z naszego archiwum


Wystawa fotografii piktorialnej pt. ULICA KROKODYLI
Ideą powstania naszego Pictorial Teamu była chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii, jaką jest piktorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Sądzimy, że nam się to udało; potwierdzają to sukcesy na rynku fotografii krajowej jak i europejskiej np. nagroda ministra kultury i sztuki RP, ministra kultury Rosji czy Królewskiego ... więcej


RASTER, Michał Budny Światło

Promień wpadającego do pokoju światła był przedmiotem jednej z pierwszych instalacji rzeźbiarskich Michała Budnego ("Światło", 2004). Po kilku latach artysta powraca do tematu światła dekonstruując jego fizyczną spoistość i analizując w zamian metaforyczne sensy.. ... więcej  
Kraków. Doktorat dla Wiesława Ochmana
Wysłano dnia 18-04-2008 o godz. 16:38:47
Temat: aktualności, wydarzenia
aktualności, wydarzenia Portal Sztuki

Kraków. Doktorat dla Wiesława Ochmana W poniedziałek, 21 kwietnia, odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poświęcone nadaniu godności doktora honoris causa tej uczelni Wiesławowi Ochmanowi [na zdjęciu], cenionemu śpiewakowi i wielkiemu społecznikowi. Zwyczajową w takiej sytuacji laudację wygłosi prof. Jerzy Lis.

«Udany debiut tenorową partią Edgara w "Łucji z Lammermoor" G. Donizettiego, który miał miejsce na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu 24 czerwca 1960 roku, rozpoczął największą karierę w powojennych dziejach naszej opery. Żaden z polskich artystów śpiewaków nie przebił się tak szybko i w tak błyskotliwym stylu na największe sceny operowe. Zna go publiczność niemal całego świata. Z braku czasu nie dotarł tylko do Japonii i Australii. Jedynym znanym teatrem, w którym nie wystąpił, była londyńska Royal Opera Covent Garden. Po Bytomiu, gdzie Wiesław Ochman spędził trzy sezony, na krótko zahaczył o Kraków, skąd porwano go do Warszawy. Pierwszą partią, jaką zaśpiewał w Operze Warszawskiej, działającej jeszcze wtedy w sali "Romy", był Alfred w "Traviacie" Verdiego. Później przyszły czasy odbudowanego Teatru Wielkiego, gdzie podziwiano go między innymi jako Don José w "Carmen", Rudolfa w "Cyganerii", tytułowego Fausta i Don Carlosa. Już w 1966 roku rozpoczyna zagraniczną karierę. Najpierw śpiewa partię Turridu w "Rycerskości wieśniaczej" w Deutsche Oper w Berlinie. Kilka miesięcy później zostaje zaproszony na Festiwal Operowy w Monachium, gdzie śpiewa partię Alfreda. Te dwa występy są początkiem jego międzynarodowej kariery. Rozpoczyna się wędrówka po renomowanych teatrach i festiwalach muzycznych. Zachwycona publiczność oklaskuje jego kreacje na scenach Paryża, Wiednia, Hamburga, Salzburga, Mediolanu, Glyndenbourne, Chicago, Bostonu, Buenos Aires, Waszyngtonu, Marsylii, San Francisco. W 1975 r. debiutuje na scenie marzeń każdego śpiewaka, czyli w nowojorskiej Metropolitan Opera House. Sukces partii Arriga rozpoczyna wieloletnią współpracę z tym wspaniałym teatrem, na scenie którego zaśpiewał siedem partii w blisko osiemdziesięciu przedstawieniach.

Krytycy zgodnie piszą o jego wspaniale brzmiącym, świetnie wyszkolonym głosie i znakomitym aktorstwie. Wszystkie przygotowane przez W. Ochmana partie ujmują naturalnością emocji i pełnią dramatycznego wyrazu. W każdym z wymienionych teatrów występował przynajmniej kilka, a najczęściej kilkanaście razy, bo - jak mi kiedyś wyznał - najlepszą miarą odniesionego sukcesu są ponowne zaproszenia! Jednak mówiąc o Wiesławie Ochmanie, nie można pominąć malarstwa, drugiej pasji naszego "tenore grande", który nie tylko je kolekcjonuje, ale również sam od wielu lat uprawia. Malarstwo jest jego żywiołem, specjalnością są krajobrazy i natura. Obrazy przez niego namalowane znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych na niemal całym świecie. Można je też podziwiać podczas licznych wystaw organizowanych przez polskie teatry operowe, galerie i muzea. Można powiedzieć, że trzecią pasją pana Wiesława jest czynne wspieranie i promowanie polskiej kultury na całym świecie. Dochód z wielu przeprowadzonych przez niego aukcji w Polsce i za granicą zasilił fundusze przeznaczone na odbudowę spalonej Opery Śląskiej w Bytomiu, która dzięki jego pomocy wzbogaciła się też o kilka cennych urządzeń scenicznych. Dzięki aukcji obrazów polskich malarzy, zorganizowanej w 1998 roku w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, zebrał też fundusze na remont Domu - Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. Od piętnastu lat organizując koncerty charytatywne pt. "Wiesław Ochman i Jego Goście", wspiera aktywnie fundację Pomocy dla Szpitala w Zawierciu "Auxilium". W tym roku wspiera finansowo fundusz nagród Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Adam Didura w Bytomiu oraz organizowanego przez fundację "Czardasz" Konkursu Wokalnego im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Warto jeszcze wspomnieć, że w 1996 roku został kawalerem Orderu Uśmiechu, UNICEF nadał też naszemu artyście tytuł Ambasadora Dobrej Woli. Otrzymał również złoty medal Gloria Artis za zasługi dla rozwoju polskiej kultury.»

"Doktorat dla Wiesława Ochmana"
Adam Czopek
Nasz Dziennik nr 92
18-04-2008

uzupełnij (skomentuj) ten artykuł tutaj - w tytule napisz "..do artykułu -tu adres URL , Twój wpis (po zatwierdzeniu przez administratora) zostatanie dołączony do artykułu. Jeżeli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, do Twojego tekstu zostanie dodana Twoja nazwa (na życzenie możemy podać pełne Twoje dane, jakie zamieściłeś w swoim profilu)

 
Pokrewne linki
· Więcej o aktualności, wydarzenia
· Napisane przez admin


Najczęściej czytany artykuł o aktualności, wydarzenia:
Zaproszenie na wystawę fotograficzną NADBRZEŻNE OPOLE Katarzyny Krause


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 5
Głosów: 2


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych Wyślij ten artykuł do znajomych


Kategoria

aktualności, wydarzeniamuzyka klasyczna, współczesna, rozrywowa

..

PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.04 sekund